Więcej informacji
PowieĹÄ psychologiczno-obyczajowa. JeĹli jesteĹ córkÄ – lepiej zrozumiesz matkÄ, jeĹli jesteĹ matkÄ – inaczej spojrzysz na córkÄ. JeĹli jesteĹ mÄĹźczyznÄ – poznaj obie! PowieĹÄ opowiedziana z dwóch perspektyw: matki i córki, ukazuje kobiece dylematy w rzeczywistoĹci XXI wieku. Opowiedziana na dwa gĹosy – dwóch róĹźnych pokoleĹ. Pokazuje wspóĹczesne zmagania ambitnej i wyksztaĹconej singielki, która - choÄ speĹniona zawodowo – nie moĹźe uĹoĹźyÄ sobie Ĺźycia osobistego.
JeĹli jesteĹ córkÄ – lepiej zrozumiesz matkÄ, jeĹli jesteĹ matkÄ – inaczej spojrzysz na córkÄ. JeĹli jesteĹ mÄĹźczyznÄ – poznaj obie!
PowieĹÄ opowiedziana z dwóch perspektyw: matki i córki, ukazuje kobiece dylematy w rzeczywistoĹci XXI wieku. Opowiedziana na dwa gĹosy – dwóch róĹźnych pokoleĹ. Pokazuje wspóĹczesne zmagania ambitnej i wyksztaĹconej singielki, która - choÄ speĹniona zawodowo – nie moĹźe uĹoĹźyÄ sobie Ĺźycia osobistego. Historia ukazuje zmieniajÄ cÄ siÄ wspóĹczesnÄ obyczajowoĹÄ w kontekĹcie zwiÄ zków damsko-mÄskich, relacji rodzice – dzieci, rodzinnych wartoĹci, które ginÄ wskutek egoizmu, braku gĹÄbokich wiÄzi i materializmu. PowieĹÄ, dotyka takĹźe kwestii toĹźsamoĹci seksualnej, z którÄ musi siÄ zmierzyÄ gĹówna bohaterka.
Streszczenie
Symbole: wspóĹczesna kobiecoĹÄ z jej atrybutami i problemami, wolnoĹÄ finansowa i niezaleĹźnoĹÄ mĹodoĹÄ i staroĹÄ w zderzeniu ze wspóĹczesnym Ĺwiatem XXI w. w którym panuje kult mĹodoĹci, zerwane wiÄzy: przyjacióĹka matki umiera samotnie w domu, znajduje jÄ córka zaalarmowana przez matkÄ; kobiecoĹÄ jako poĹwiÄcenie, wieczna walka poĹwiÄcenia z egoizmem; matka, córka (singielka) i babka, w relacjach miÄdzy sobÄ , miĹoĹÄ silniejszych niĹź ĹmierÄ; Kobiety bez mÄĹźczyzn, pokolenie trzech kobiet z których kaĹźda Ĺźyje i ĹźyĹa bez mÄĹźczyzny; spoĹeczna rola kobiety: bohaterka nie moĹźe znaleĹşÄ wĹaĹciwego mÄĹźczyzny; targajÄ niÄ wewnÄtrzne sprzecznoĹci; najwaĹźniejsza jest praca ale boi siÄ samotnej staroĹci; ma wewnÄtrzne przekonanie, Ĺźe ĹźyjÄ c samotnie popeĹnia bĹÄ d wiÄc chce siÄ zwiÄ zaÄ, ale nie ma za kim bo Ĺwiat jest peĹen samców alfa, którzy nie akceptujÄ kobiet alfa; jeden z nich proponuje jej zwiÄ zek przez skype’a, kobieta opiekunka: zarówno matka, córka i babcia majÄ duĹźe instynkty opiekuĹcze, myĹlÄ o innych, umiejÄ wyzbyÄ siÄ wĹasnego egoizmu dla innych, choÄ czujÄ siÄ przez to pokrzywdzone; opieka, dbaĹoĹÄ o drugiego czĹowieka jest dla nich naturalnÄ powinnoĹciÄ ; homoseksualizm: bohaterka po serii nieudanych zwiÄ zków znajduje speĹnienie w zwiÄ zku z innÄ kobietÄ ; relacja homoseksualna jako wynik wspóĹczesnej dyskwalifikacji samca alfa czy wrodzona potrzeba biologiczna; poczÄ tkowe odrzucenie przez matkÄ i finalnie akceptacja wyboru córki: miĹoĹÄ rodziców do dzieci jest bezgraniczna i wybacza wszystko, miĹoĹÄ rodziców do dzieci jest naturalna; miĹoĹÄ dziecka do rodzica nie jest bezgraniczna; dorosĹe dziecko zdaje sobie sprawÄ z bĹÄdów rodziców.
Seria Pokolenie koĹca Ĺwiata to przejmujÄ cy portret pokolenia, wchodzÄ cego w dorosĹoĹÄ u progu nowego tysiÄ clecia. Ĺwiat nadal trwa, a jego obrazem sÄ ludzie opisani w misternie skonstruowanych historiach, bÄdÄ cych sĹodko gorzkÄ esencjÄ Ĺźycia w nowym tysiÄ cleciu.
Bohaterowie, to mieszkaĹcy Warszawy, uzaleĹźnieni od sukcesu i komfortu. ZĹaknieni bliskoĹci - rozpaczliwie przed niÄ uciekajÄ , uwikĹani w sieÄ nieprawdopodobnych wydarzeĹ – stajÄ na krawÄdzi, przekraczajÄ granice i przewartoĹciowujÄ swoje Ĺźycie na nowo.
W treĹci wiele odniesieĹ gatunkowych, inspiracja groteskÄ i czarnym kryminaĹem z tragifarsÄ w tle.
WyobraĹşnia autorki jest wspaniaĹa i magnetyzujÄ ca! Ukazuje zaburzone wartoĹci w sposób wywaĹźony i obiektywny. Klasyczna budowa powieĹci, z prologiem i intrygÄ zarysowanÄ juĹź w pierwszych rozdziaĹach, wciÄ ga w bieg wydarzeĹ przedstawionych wielowymiarowo, podobnie jak sylwetki bohaterów.
„Od dziecka sĹyszaĹam, Ĺźe w roku 2000 Ĺwiat siÄ skoĹczy. Tymczasem Ĺwiat trwaĹ i bardzo siÄ zmieniĹ. W latach 90-tych nastaĹa nowa Polska i daĹa nam nowe moĹźliwoĹci, ale teĹź nowe pokusy. WchodzÄ c w dorosĹoĹÄ w nowym tysiÄ cleciu, jako pokolenie myĹleliĹmy gĹównie o sobie. JesteĹmy pokoleniem koĹca Ĺwiata! Wiecznie nienasyconych egoistów” Katarzyna BĹeszyĹska